חיפוש

מהי סמכות ומדוע היא חשובה לקידום האתר שלכם

במאמר הזה ננסה להבין כיצד גוגל מודדת סמכות של אתר / דומיין, ומה אנחנו יכולים לעשות בפועל כדי לשפר אותה.

אחד הפקטורים המרכזיים והמשמעותיים ביותר בדירוג של כל אתר אינטרנט במנועי החיפוש הוא הסמכות של האתר. גוגל תשאף להציג לגולשים תוצאות רלוונטיות המייצגות את האתרים הסמכותיים ביותר אשר רלוונטיים לשאילתת החיפוש.

סמכות לא לוקחים. סמכות מקבלים.

כמה שלא נסובב את זה, בחיים עצמם סמכות היא לא משהו שאדם יכול בוקר אחד לקום ולהחליט שיש לו אותו. סמכות בחיים עצמם היא מאפיין שנבנה לאורך זמן, באיטיות, ושמבוסס חוויות קונקרטיות שעיצבו את האישיות של הגורם בעל הסמכות.

 

כיצד בני אדם מזהים סמכות?

בני אדם יודעים לזהות סמכות בקלות רבה. הנה כמה דוגמאות שעוזרות לנו לנתח במהירות סיטואציות ולהבין מיהו גורם הסמכות בסביבה:

  • דרגות על הכתפיים יכולות להעיד כי מדובר במפקד בכיר בצבא. כל אחד מבין שאלוף משנה בצה"ל הוא בכיר מקצין בדרגת סגן אלוף, וכל אחד מבין שרב נגד בצה"ל הוא בכיר מאלוף משנה (טוב, אולי לא באופן רשמי, אבל מה לדעתכם יקרה אם אלוף משנה ינסה להפיל רב נגד בצה"ל למצב 2? מלחמה כלל איזורית היא רק אחת מן התשובות הנכונות)
  • משרד מפואר יכול להעיד על כך שמדובר במנהל בכיר. מתי בפעם האחרונה ראיתם עובד זוטר משקיף אל נוף מרהיב במשרד העצום והפרטי שבו הוא עובד?
  • באותו אופן, תואר אקדמי מתקדם יכול להעיד על אדם מומחה בתחומו.
  • חליפה יקרה יכולה להעיד כי מדובר באדם שהמיתוג העצמי שלו חשוב לו.

ישנן כמובן דוגמאות נוספות אבל הפואנטה ברורה: לנו, בני האדם קל לזהות סמכות. השאלה האמיתית מגיעה כאשר זה נוגע למנועי חיפוש.

 

כיצד גוגל מזהה סמכות?

למנוע חיפוש קשה הרבה יותר לנתח סמכות של אתר. עם זאת, לאורך השנים, הצליחה חברת גוגל לפתח מתודה שלמה להערכת הסמכות של אתרי אינטרנט, ושילבה את המתודה הזאת באלגוריתם דירוג האתרים שלה. כיצד גוגל מזהה אתר סמכותי? אנחנו לא באמת יודעים, אבל יכולים לשער. הנה כמה השערות, חלקן מבוססות יותר, וחלקן פחות:

 

פרופיל קישורים נכנסים

אתר אינטרנט בר סמכות יזכה, ברוב המקרים לפרופיל קישורים נכנסים עשיר, אשר מתעדכן כל העת. הוא יקבל קישורים מאתרים חזקים ומאתרים בינוניים כאחד. טקסט העוגן בקישורים שיקבל את האתר יהיה מגוון. האתר יקבל קישורים מאתרים שגוגל "מצפה" שיקבל – אם הוא אכן אוטוריטה בתחומו. אופן קבלת הקישורים הנכנסים יהיה תדיר ורציף.

 

תנועה ישירה

אתר בר סמכות יקבל תנועה ישירה בהיקפים גדולים. הכוונה לתנועת גולשים שלא ממנועי החיפוש או הרשתות החברתיות. אתר בעל סמכות עם מיתוג גבוה יכניס תנועת גולשים שפשוט יקלידו את כתובת האתר בדפדפן או ישמרו אותה במועדפים, "כרום" כבר אמרתי?

 

סמכות באמצעות השכלה והכשרה

אתר בר סמכות יציג בדפי האודות את הסיבה לכך שהוא אוטוריטה בתחומו: הוא יפנה למוסדות האקדמיים מהם קיבל הכשרה, ולתעודות שונות ורשיון שקיבל לעסוק בתחומים בהם הוא עוסק.

 

פרסום מאמרים כחלק מבניית סמכות

אתר בעל סמכות יציג מאמרים רשמיים שפרסם, אם מדובר במאמרים מדעיים ואם מדובר בתחומי נישה שבהם הוא מתמחה. ידוע כי המדרגים האנושיים של גוגל נדרשים, בין היתר, לבדוק את הספרות המקצועית שאליה מפנים אתרים בעלי סמכות, כדי לוודא שהיא אכן מייצגת תוכן מקצועי ואיכותי.

 

תאריך התפוגה של הדומיין

אתר בעל סמכות יחדש את תוקף הדומיין שלו לעיתים למשך זמן רב יותר. חישבו על כך, לא סביר שעסק גדול כמו עיתון חשוב ומרכזי במדינה ינהג כמו עסק קטן בעת חידוש הדומיין. חידוש תוקף הדומיין למשך זמן רב יכול לאותת לגוגל שיש כאן עסק שבכוונתו להישאר בזירה למשך שנים ארוכות (לא מחייב, אבל בשביל המסר, כדאי שיישב בראש).

 

קשר עם בעלי סמכות רלוונטיים

בית עסק שיש לו קשרים רלוונטיים עם בעלי סמכות הרלוונטיים לתחומו – יוכל ליהנות מן הסמכות שהם מקרינים עליו. איך נמדד קשר כזה? אין גבול לדמיון. יש הטוענים שאפילו תמונה של בעל עסק מחובק עם בעל עסק בר סמכות, או תיוג ברשתות החברתיות יכול לייצר קשר כזה.

 

עיצוב האתר

לא ברור אילו כלים יש ברשות גוגל על מנת להבין את איכות העיצוב של אתר, אולם ידוע שגוגל עושה שימוש גם במדרגים אנושיים אשר מספקים חוות דעת על אתרים. אחת השאלות שנשאלים מדרגי האתרים האנושיים, היא ללא ספק, האם היית סומך על האתר שאתה מבקר בו.

 

הפצת התוכן בקהילות הרלוונטיות

מאתר בעל סמכות מצופה יהיה כי יפיץ תוכן בפורומים ובקהילות הרלוונטיים לתחום עיסוקו. הקהילה הרלוונטית צריכה להכיר את העסק, להפנות אליו, לקשר אליו ולהמליץ עליו.

 

זמן

אחרי כל מה שנכתב כאן, חשוב יהיה להבין שקבלת סמכות היא תהליך מתמשך, שאורך זמן, בין היתר בהתאם לתחום שבו עוסק האתר, ולרמת התחרות. בנושא הזה של סמכות, אין, לצערנו או לשמחתנו, קיצורי דרך.

 

איך מזהים אתר סמכותי?

ישנן לא מעט דרכים לזהות אתר סמכותי, אך הפשוטה ביותר היא דרך ahrefs או majestic, או semrush. פשוט מריצים את כתובת האתר ורואים את הנתונים שלו, כמה "סמכות" יש לאותו דומיין, הנה דוגמא לבדיקת האתר שלי בAhrefs:

מדדים w3c

אגב, כאן תוכלו למצוא השוואה ממש מגניבה בין Ahrefs לMajestic.

 

לסיכום

סמכות נמדדת באופן שונה אצל בני אדם ואצל מנועי חיפוש, אולם אם נשקיע זמן ומחשבה, נוכל, לאורך זמן, להפוך את אתר האינטרנט שאנו מנהלים לסמכות בתחומו.

סמכות של אתר היא מדד לעד כמה סומך מנוע החיפוש על המהימנות והאמינות של אתר אינטרנט, ועד כמה המותג שמייצג האתר הוא חזק ומוכר ברחבי הרשת.

מנוע החיפוש יכול לעשות שימוש בשורה של מדדים כדי למדוד סמכות כמו איכות פרופיל הקישורים החיצוניים המובילים לאתר, כמות ואיכות התנועה הישירה לאתר, איכות וכמות התכנים באתר, תהליך הפצת התכנים בקרב קהילות רלוונטיות ועוד.

לרשות מקדמי האתרים עומדים לא מעט כלים המאפשרים זיהוי רמת הסמכות לכאורה של אתר נבדק. לפירוט מלא אודות הכלים האלו היכנסו למאמר.

היכנסו כעת למאמר המלא ולימדו מהן הפעולות שבהן תוכלו לנקוט כדי לשפר את הסמכות של האתר שלכם.

מהי סמכות ומדוע היא חשובה לקידום האתר שלכם
שלחו לחבר קישור למאמר, הוא חייב לקרוא אותו!
שלחו לחבר קישור למאמר
הוא חייב לקרוא אותו!
עשהאל דרייר
עשהאל דרייר

מנכ"ל חברת קידום אתרים ואפיליאצייה המונה כ-125 עובדים ומאות לקוחות בפריסה עולמית, מייסד דיגיפארם - חנות אונליין להזמנת תכנים וקישורים עבור אנשי SEO, מייסד רובולינק - אפליקצייה לבדיקת מיקומים חינם לאנדרואיד ולאייפון, מוביל את קבוצת אנשי ה-SEO הגדולה בישראל בפייסבוק ובווטסאפ.

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה עבורך:

מרחק לחיצה: כל מה שצריך לדעת

היום אני רוצה לדבר על מושג חשוב בעולם של קידום אתרים, ואם ניחשתם נכון מן הכותרת, מדובר במושג שנקרא מרחק לחיצה. מרחק לחיצה מתייחס למספר

רלוונטיות בעולם ה-SEO המדריך המלא

כולנו מבינים שכדי להיות מדורגים בגוגל אנחנו צריכים שהאתר שלנו יכיל תוכן איכותי ורלוונטי. לגבי האיכות – די ברור מהו תוכן איכותי. אבל מהי רלוונטיות?

בדיקת מהירות אחסון אתרים קלאודוויז
עשהאל דרייר
היי כאן עשהאל ואני רוצה להמליץ לך באופן אישי לפתוח שרת בקלאודוויז ולהנות מאתרים מהירים, תמיכה 24/7 וממשק נוח. אני מאחסן למעלה מ-400 אתרים בעצמי וממליץ בחום ובלב שלם, לאחר מספר שנות ניסיון
תוכנת מעקב הדירוגים הטובה בעולם!
בואו לעקוב אחרי מיקומים של כל אתר, מכל מקום בעולם, כולל הפרדה בין מיקומי דסקטופ ומובייל, תנועה, תיעוד עבודה ואפילו תוכלו לשלוח ללקוחות שלכם לינק לדשבורד שמתעדכן אונליין!
הטבה לגולשי האתר:
14 ימי ניסיון ו-25% הנחה לחודשיים