מדריך שיפור זמן טעינה והאצת אתרים ב3 שלבים פשוטים

אז ככה, נתחיל מזה שבעבר הייתי פריק מטורף של ביצועי אתר!

הייתי יושב לילות על גבי לילות בשביל לשפר ms בודדים, כל מאית שניה ששיפרתי בזמן עליית האתר – הייתה סיבה למסיבה.

כיום, אני עדיין חושב שזמן טעינה של אתר צריך להיות מהיר, אבל לא הייתי מתאבד על לשפר עוד כמה ms, אם האתר נטען בזמן סביר שאני כגולש מסוגל להמתין – זה מספיק טוב עבורי ואני אעדיף להשקיע את הזמן הזה בדברים אחרים. בעקבות כך, גיבשתי שיטה בת 3 שלבים, שהיישום שלה לוקח פחות מ10 דקות מקצה לקצה והתוצאות – מצוינות!

המלצתי: לאחסן את האתר ביופרס. אין לי בחברה הזו מניות או משהו כזה, הסיבה שאני ממליץ עליהם היא כי הם יצרו ממשק שמאפשר גם לאדם הפשוט לבצע את האופטימיזציה עליה אני מדבר, ללא ידע בתכנות. המדריך רלוונטי גם למי שלא מאחסן ביופרס, רק שהוא יצטרך לבצע התאמות קלות ולהתאמץ מעט יותר.

 

למדריך המלא בוידאו:

 

למדריך המלא בכתב, כולל צילומי מסך:

אופטימיזציית מהירות

 

שלב 1: אופטימיזציית שרת

עדכון גירסת PHP

בממשק של יופרס, נכנסים אל "הגדרות"

יופרס הגדרות

ולאחר מכן, לוחצים על "ניהול הגדרות PHP"

ניהול הגדרות PHP

ושם, צריך לדאוג שהגירסא תהיה העדכנית ביותר. במידה ולא פתוחה לכם גירסת 7.4, יש לשלוח מייל לתמיכה של יופרס שיפתחו עבורכם את האופציה. כמו כן, במידה ומדובר בחנות woocommerce, יש לעדכן רק ל7.0, מאחר ו7.4 יוצר באגים, נכון לרגע כתיבת מדריך זה.

כמו כן, יש לשנות את הMemory limit ל256MB.

מסך הגדרות PHP

במידה ואתם לא מאחסנים ביופרס, יש לשלוח בקשה לתמיכה של השרת עליו אתם מאחסנים, בבקשה לשדרג את גירסת הPHP לגירסא העדכנית ביותר.

לא בטוחים איזו גירסת PHP האתר שלכם מריץ? שלחו את השאלה לתמיכה של השרת שלכם, או בדקו את המדריך הבא או פשוט תורידו את התוסף הזה, תראו איזו גירסא מוגדרת ותסירו אותו.

 

הגדרת קאש מצד השרת

לאחר מכן, יש לגשת אל טאב "ביצועים" ולסמן את "מטמון אפליקטיבי"

מטמון אפליקטיבי

 

הפעלת Leverage browser caching

כמו כן, יש לסמן באותו טאב (טאב "ביצועים") את האופציה של "Leverage browser caching"

leverage browser caching

במידה ואתם לא מאחסנים ביופרס – יש להוריד תוסף בשם Leverage browser caching ולהפעיל אותו.

 

שלב 2: תוסף קאש

התקנת התוסף EZCACHE

יש לחפש בספריית התוספים את התוסף ezcache, להתקין אותו ולהפעיל אותו. לאחר מכן, אלו ההגדרות המומלצות:

הגדרות מהירות חלק א

הגדרות מהירות חלק ב

 

מחיקת תוספים מיותרים

אחד השלבים הכי קריטיים בתהליך הוא להיכנס לרשימת התוספים המותקנים באתר ולכבות (ולמחוק) כמה שיותר תוספים שאינם נצרכים. ככל שיהיו פחות תוספים באתר – ככה האתר יטען מהר יותר. אתר תדמית צריך להכיל עד 15 תוספים ומקסימום 20. אתר חנות צריך להכיל עד 20 תוספים ומקסימום 25. אם יש לכם מעל הכמות הזו – תעשו כל בשיכלתכם על מנת לדלל את מספר התוספים.

 

שלב 3: כיווץ והתאמת גודל תמונות

ישנם 2 תוספים שיעשו עבורכם את העבודה, לראשון קוראים shortpixel ולשני קוראים robinhood. אני באופן אישי ממליץ על robinhood בגירסת הPRO שלו. במידה ואתם לא מעוניינים להשקיע בגירסת הPRO שעולה 39$ לשנה, חד פעמי, עדיף לעבוד עם shortpixel בגירסא החינמית שלו.

כאן תמצאו את דף המחירון של התוסף רובין הוד + פרטים ורכישה.

מחירון רובין הוד תוסף כיווץ תמונות

 

לאחר מכן, יש להתקין את התוסף ולהפעיל אותו, הוא נמצא ברשימת התוספים.

לאחר שהתוסף הותקן, יש להכניס את קוד הרישיון שקיבלתם במייל, כאן:
תוסף רובין הוד רישיון

ואז, יש לעבור למסך "הגדרות" ולהגדיר בצורה הבאה:

הגדרות רובין הוד חלק א

הגדרות רובין הוד חלק ב

 

ולסיום, יש להפעיל את כיווץ התמונות באופן הבא:

הפעלת רובין הוד כיווץ תמונות

 

אגב, אפשר לראות את תוצאות הכיווץ, למשל: תמונה שהייתה בגודל 481KB, לאחר כיווץ, הפכה להיות 13.60KB.

תמונה של 447KB, הפכה ל31KB… בקיצור – רובין הוד בגירסת הפרימיום זה ללא ספק, תוסף כיווץ התמונות הטוב ביותר בעיניי.

תוצאות כיווץ תמונות

 

במידה ואתם מעוניינים להשתמש בשירותים חינמיים בלבד, יש להוריד את התוסף shortpixel (חפשו אותו בספריית התוספים) ולהריץ כיווץ לכל התמונות באתר.

בונוס למיטיבי לכת: אופטימיזצייה לקוד הפיקסל של פייסבוק 

 

4 כלים מרכזיים לבדיקת מהירות אתר

gtmetrix (האהוב עליי)

pingdom

google developers

speedom (וואלה הוא הכי קרוב למציאות מבין כולם)

webpagetest כלי מצוין, ניתן לבדוק מהירות גם מישראל.

אבל הנה החלק החשוב באמת

הנתון היחידי שמעניין מכל הנתונים שהכלים נותנים זה רק נתון אחד – הזמן שלוקח לעמוד להיטען בפועל.

לא הPageSpeed Score, ולא הYSlow Score, רק ה- Fully Loaded Time.

gtmetrix בדיקת מהירות אתר

כל שאר הציונים לא באמת משנים משהו מבחינת קידום אתרים, הם שם בסה"כ בכדי לתת הכוונה והמלצה כיצד לשפר את זמן הטעינה. אם לצורך העניין קיבלתם אדום בשני המדדים וזמן הטעינה המלאה של האתר הוא שניה וחצי – מצבכם נהדר!

עד לפני שנים בודדות, עניין הציונים היה ממש קריטי, היית משפר את מהירות עליית האתר והופ! קופץ כמה דפים קדימה בגוגל.

כיום, מאז שגוגל השכילה להבין שמהירויות האינטרנט שאנשים גולשים הן גבוהות מאוד (אפילו בסלולר!), ואין באמת כזה הבדל בין אם האתר שוקל מגה, 2 מגה או 3 מגה, הוא גם ככה יטען מהר מאוד, היא לא נותנת יותר מידיי נקודות זכות לטובת אתר שנטען ממש מהר לעומת אתר שנטען בזמן סביר, רק אתרים שנטענים לאט – נפגעים.

זה ממש לא אומר שלא כדאי לכם לשבת ולשפר את הביצועים, אבל בא נאמר שהמלצתי היא שאם אתם מקבלים פחות מ5-6 שניות בGTEMTRIX לטעינה מלאה – מצבכם סבבה (הבדיקה מתייחסת לעליית האתר באופן מלא, כך שאם רשום 6 שניות, בפועל החלק העליון של האתר אותו הגולש רואה בהתחלה נטען תוך בערך 2 שניות).

 

מידע נוסף לשיפור מהירות אתרים

ישנם לא מעט תוספי וורדפרס שיכולים לעזור לכם בשיפור מהירות האתר, אשתף אתכם במה אני אישית משתמש לרוב:

1. תוסף ה- shortpixel (אני משתמש בגירסת הפרימיום אבל גם החינמית סבבה), התוסף הזה בעצם מכווץ את כל התמונות שכבר יש באתר, ומאז שהוא מותקן – כל תמונה שעולה לאתר מתכווצת באופן אוטומטי (אם כבר מדברים על תמונות – לא לשכוח להגדיר alt לכל תמונה, ולא לזייף אלטים).

2. לאחר מכן אני מתקין את התוסף wp-rocket (פרימיום, בהמשך הפוסט אציג כלי נוסף חינמי שעושה עבודה דומה).

חשוב מאוד להגדיר את התוסף כמו שצריך. בתכלס, הדרך הכי טובה שמצאתי להגדיר אותו זה פשוט לפתוח gtmetrix (הבדיקה שמספקת הכי הרבה פרטים), להפעיל כל אופציה ואופציה אחת אחת ולבדוק האם זמן הטעינה התקצר או ארך וכך להחליט מה להשאיר מסומן ומה לא. כל אתר מפתיע אותי מחדש, לכל אתר יש הגדרות מיטביות שונות אצלי ברוקט.

3. חשוב שלאחסון שבו אתם בוחרים תהיה אופציה של leverage browser cache. זה דיי קריטי, אני אישית מאחסן באחסון וורדפרס – uPress ושם יש את זה (ולא, אין לי שם אחוזים, מפרגן כי מגיע), אגב, הנה סקירה מלאה שלי על האחסון של Upress. כמו כן, כדאי מאוד לבחור בתבנית קלה, לא משהו כבד מידיי (AVADA למשל נחשבת כבדה, לעומת Hello שנחשבת קלילה במיוחד).

4. עניין השרת – קריטי! זה בכלל לא משנה אם האתר מיועד לקידום או לא, האתר צריך לשבת על שרת איכותי! יש תקציב? לכו על יופרס, רוצים לחסוך ובכל זאת לקבל ביצועים טובים? siteground זו גם אופציה שהייתי לוקח בחשבון! העיקר שישב בשרת איכותי, עם תמיכה וביצועים לא פחות ממעולים!

5. קרה לכם שישבתם מלא מלא זמן על אתר וניסיתם לשפר את זמן הטעינה שלו ולא משנה מה, זה פשוט לא הצליח להשתפר? קודם כל, ברוב כלי הבדיקות יש דבר שנקרא "water fall" שזה בעצם תרשים זרימה שמראה כיצד טעינת האתר התבצעה, והיכן לדפדפן לקח יותר זמן. תשתמשו בכלי הזה, בפועל, הוא מכיל את כל התשובות.

6. עוד תוסף מעולה שאפשר להתקין (אין צורך אם אתם משתמשים ברוקט, אם לא – זה בשבילכם!) נקרא autoptimize – עושה עבודה מעולה! ישנם אתרים שאני מתקין אותו במקביל לרוקט כי הוא עושה עבודה יוצאת דופן, לפעמים טובה יותר מהרוקט בכל הקשור לקאש.

כאשר רוצים להעלות תמונה לאתר, חשוב שהמימדים שלה יהיו בגודל הנכון ולא גדולים בלי סיבה, לכן כדאי להעלות כל תמונה לפוטושופ, להקטין לגודל הרצוי ורק אז להעלות אותה לאתר.

מצד שני, אל תעלו לאתר תמונות מטושטשות כי רציתם שהן ישקלו 50kb

7. יש קבוצה בפייסבוק שנקראת "WordPress Speed Up" – הקבוצה הכי מקצועית בפייסבוק להאצת אתרים. מטורף מה שהולך שם, מומלץ בחום להעיף מבט, לא להאמין שאפשר להצטרף לשם בחינם.

8. עזבו את כל מה שאומרים על האצת אתרים, אם בסופו של דבר לקחתם מחשב שמעולם לא היה באתר, הקלדם את הכתובת והאתר עלה בזמן קצר – הכל בסדר.

כל הציונים האלו הם רק מספרים באוויר שמיועדים לכוון, במבחן התוצאה ראיתי עשרות אתרים עם ציוני זוועה, אבל בתכלס עולים בפחות משניה (במיוחד אתרים שרשומים בקוד טהור כמו האתר של ירון פרזי שישב וכתב הכל ב- Notepad, אבל בGTMETRIX הוא מקבל זמן טעינה של 5.1s, תשפטו אתם אם לוקח לאתר שלו להיטען 5 שניות באמת…) בקיצור – לא להתרגש מהכלים האלו.

זיגי טעינת אתר

9. טיפ נחמד לסיום ולא סתם הטיפ שסוגר את המאמר: אם אין לכם כוח / זמן / רצון להתעסק בכל הדבר הזה, חפשו בפייבר "wordpress speed optimization", יש כל כך הרבה הודים שישמחו להעיף את האתר שלכם על טיל בשביל משהו כמו 10 דולר, רק לא לשכוח לבצע גיבוי לפני.

אז זהו, אלו הטיפים שלי, אם יש לכם טיפים, או שבא לכם להמליץ על תוסף מסוים שישפר את מהירות האתר, או כל דבר אחר בנושא האצת אתרים – מוזמנים לשתף בתגובות.

ישנן פעולות רבות שתוכלנה לסייע לכם בשיפור זמני הטעינה של האתר, והשלוש הקריטיות מבינהן הן: אופטימיזציית שרת, התקנה וקנפוג של תוסף קאש, וכיווץ והתאמה של גודל התמונות באתר.

ישנם מגוון של כלים שיאפשרו לכם לבדוק את מהירות הטעינה של עמודים באתר. במאמר המלא תוכלו למצוא פירוט אודות הכלים האלו.

במאמר המלא תוכל למצוא הפניות לקבוצות פייסבוק ייעודיות ומקצועיות שם תוכל לקבל עזרה מקצועית בתחום.

בקידום אתרים אנחנו מנצחים בנקודות. כל פעולה שתיטיב בסופו של דבר עם הגולש יכולה לסייע לכם בקידום האתר.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?
שיתוף ב whatsapp
שלחו לחבר קישור למאמר, הוא חייב לקרוא אותו!
שיתוף ב whatsapp
שלחו לחבר קישור למאמר
הוא חייב לקרוא אותו!
חדש!
עשהאל דרייר
עשהאל דרייר
עוסק בתוכנה ובשיווק מ-2014, מדבר בפתרונות ומוביל את לקוחותיו לשפע כלכלי. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק, קבוצת מקדמי האתרים הגדולה והמובילה בישראל! קישור אל פרופיל הפייסבוק של עשהאל. כתובת המייל של עשהאל: [email protected]

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה עבורך:

ביטויי זנב ארוך - המדריך המלא
ביטויי זנב ארוך – המדריך המלא

אין מקדם אתרים שלא מכיר את המושג "ביטוי זנב ארוך". לפי הגדרה אחת, ביטויי זנב ארוך הוא ביטוי המכיל מילת מפתח כלשהי בתוספת מספר מילים

נמאס לכם שהאתר שלכם איטי?
רוצים אתר מהיר?
תעברו לאחסון האתרים של קלאודוויז -
זה קלי קלות!
הטבה לגולשי האתר:
30% הנחה ל- 3 חודשים ראשונים!