הפניות 301

הפניית 301 הינה כינוי לקוד שמחזיר שרת של אתר אינטרנט ואשר מודיע למנוע החיפוש ולדפדפן של הלקוח, כי הדף המבוקש עבר לכתובת אחרת באופן קבוע.

 

כאשר מבקשים להרים את מכסה המנוע מעל תהליך הגלישה באתרי אינטרנט באמצעות דפדפן, מגלים כי תעבורת הנתונים מתבצעת מעל גבי פרוטוקול HTTP (או בגרסה המאובטחת שלו – HTTPS). פרוטוקול זה בנוי בתצורה של בקשות מצד הלקוח (הדפדפן) ומענה באמצעות השרת (אתר האינטרנט בו מבקר הגולש).

ישנם סוגים שונים של מענים שיכול השרת לספק לדפדפן במהלך ההתקשרות בינהם, והם נחלקים למשפחות שונות. מענה באמצעות קוד ההחזרה 200, למשל, מציין שבקשת הדפדפן מעובדת בהצלחה והוא עתיד לקבל מענה שיכיל את תוכן העמוד שהוא מבקש לבציג.

אחד מסוגי המענים הינו קוד 301, אשר מציין כי עמוד האינטרנט עבר להיות מאוחסן בכתובת אחרת, באופן קבוע.

 

מתי נעשה שימוש בהפניית 301?

הפניות מסוג 301 משמשות מנהלי אתרים כאשר הם רוצים לאותת לגוגל שעמודי אינטרנט החליפו כתובת באופן קבוע. הנה כמה מן המקרים בהם עושים שימוש בהפניות אלו:

  1. האתר עבר לדומיין חדש – לאתר כולו יש כעת כתובת חדשה אולם בעל האתר מעוניין לשמור על הדירוגים של האתר במנועי החיפוש עבור ביטויי מפתח, שהושקעו בהם משאבים רבים.
  2. האתר עבר למערכת ניהול חדשה ולא ניתן לשמר את כתובת האתר המקורית (לדוגמה: לקוח החליט לשדרג את אתר הוויקס שברשותו לתשתית מבוססת וורדפרס – יסלחו לי אוהדי הוויקס בקהל).
  3. העמוד הספיציפי החליף כתובת בתוך מערכת ניהול התוכן שמשמשת לניהול האתר כולו.
  4. תוכן בעמוד מסוים הפך להיות לא רלוונטי ואנו מעוניינים שגולשים אשר מגיעים לעמוד ממנועי החיפוש (למה לבזבז את הטראפיק?) יגיעו לעמוד אחר, רלוונטי, כלל האפשר.

 

כיצד מבצעים הפנית 301?

לפני שמבצעים הפניות 301 באתר חשוב מאוד להבין שעלינו לפעול בצורה מסודרת. בדרך כלל, נעשה שימוש מעין טבלת מיפוי שבה מתכננים איזה עמוד באתר יופנה לאיזה עמוד באתר החדש. ביצוע לא מסודר של הפניות 301 יכול לגרום להרבה מאוד נזק, שקשה יהיה להשתקם ממנו.

 

אם כן, קיימות מספר דרכים לבצע הפניות 301:

  1. עריכת קובץ ה- htaccess – באמצעות קובץ זה נגדיר את כתובת המקור וכתובת היעד של ההפניה שנרצה לבצע.
  2. עריכת קובץ ה- html עצמו ושילוב פקודת הפניה ב- php.
  3. באמצעות תוספים ופלאגינים שונים המיועדים לביצוע משימת ההפניה, אני ממליץ על תוסף ה- Redirection.
  4. באמצעות ממשק של מערכת ניהול תוכן מסודרת (כמו וויקס).

 

לסיכום

הפניית 301 יכולה לשמש בעלי אתרים על מנת להודיע לדפדפן הלקוח ולמנועי החיפוש שכתובת עמוד מסויים / אתר שלם, – שינה כתובת. על פי מקורות זרים, כוח הקישורים של העמודים המופנים אמור שלא להיפגע במהלך זה, אם מבצעים אותו תחת תכנון מדוקדק והקפדה יתרה.

הפניית 301 הינה כינוי לקוד שמחזיר שרת של אתר אינטרנט ואשר מודיע למנוע החיפוש ולדפדפן של הלקוח, כי הדף המבוקש עבר לכתובת אחרת באופן קבוע.

בהפנית 301 נעשה שימוש כאשר האתר עובר לדומיין חדש, כאשר האתר עובר למערכת ניהול חדשה שמייצרת url חדשים בעצמה, כאשר עמוד ספיציפי החליף כתובת בתוך אותה מערכת ניהול, או כאשר תוכן מסויים הפך להיות לא רלוונטי.

ישנן מספר דרכים לבצע הפניית 301: באמצעות מערכת הניהול של האתר, באמצעות תוספים, באמצעות עריכת הקובץ htaccess או באמצעות עריכת קובץ ה – html עצמו.

בעוד שהפניית 301 נועדה להודיע למנוע החיפוש על הפניה קבועה, הרי שהפניית 302 הינה הפניה זמנית.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?
שיתוף ב whatsapp
שלחו לחבר קישור למאמר, הוא חייב לקרוא אותו!
שיתוף ב whatsapp
שלחו לחבר קישור למאמר
הוא חייב לקרוא אותו!
חדש!
עשהאל דרייר
עשהאל דרייר
עוסק בתוכנה ובשיווק מ-2014, מדבר בפתרונות ומוביל את לקוחותיו לשפע כלכלי. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק, קבוצת מקדמי האתרים הגדולה והמובילה בישראל! קישור אל פרופיל הפייסבוק של עשהאל. כתובת המייל של עשהאל: [email protected]

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה עבורך:

רלוונטיות בעולם ה-SEO
רלוונטיות בעולם ה-SEO המדריך המלא

כולנו מבינים שכדי להיות מדורגים בגוגל אנחנו צריכים שהאתר שלנו יכיל תוכן איכותי ורלוונטי. לגבי האיכות – די ברור מהו תוכן איכותי. אבל מהי רלוונטיות?

תוכן ירוק עד
תוכן ירוק עד

אם יש דבר שיכול לבאס ממש כל פרויקט קידום אתרים, הוא הצורך לחזור אחורה ולעבות תוכן קיים. הסיבה לכך היא, שבמרבית המקרים, לא כל כך

נמאס לכם שהאתר שלכם איטי?
רוצים אתר מהיר?
תעברו לאחסון האתרים של קלאודוויז -
זה קלי קלות!
הטבה לגולשי האתר:
30% הנחה ל- 3 חודשים ראשונים!