חיפוש

הפניות 301

הפניית 301 הינה כינוי לקוד שמחזיר שרת של אתר אינטרנט ואשר מודיע למנוע החיפוש ולדפדפן של הלקוח, כי הדף המבוקש עבר לכתובת אחרת באופן קבוע.

 

כאשר מבקשים להרים את מכסה המנוע מעל תהליך הגלישה באתרי אינטרנט באמצעות דפדפן, מגלים כי תעבורת הנתונים מתבצעת מעל גבי פרוטוקול HTTP (או בגרסה המאובטחת שלו – HTTPS). פרוטוקול זה בנוי בתצורה של בקשות מצד הלקוח (הדפדפן) ומענה באמצעות השרת (אתר האינטרנט בו מבקר הגולש).

ישנם סוגים שונים של מענים שיכול השרת לספק לדפדפן במהלך ההתקשרות בינהם, והם נחלקים למשפחות שונות. מענה באמצעות קוד ההחזרה 200, למשל, מציין שבקשת הדפדפן מעובדת בהצלחה והוא עתיד לקבל מענה שיכיל את תוכן העמוד שהוא מבקש לבציג.

אחד מסוגי המענים הינו קוד 301, אשר מציין כי עמוד האינטרנט עבר להיות מאוחסן בכתובת אחרת, באופן קבוע.

מתי נעשה שימוש בהפניית 301?

הפניות מסוג 301 משמשות מנהלי אתרים כאשר הם רוצים לאותת לגוגל שעמודי אינטרנט החליפו כתובת באופן קבוע. הנה כמה מן המקרים בהם עושים שימוש בהפניות אלו:

  1. האתר עבר לדומיין חדש – לאתר כולו יש כעת כתובת חדשה אולם בעל האתר מעוניין לשמור על הדירוגים של האתר במנועי החיפוש עבור ביטויי מפתח, שהושקעו בהם משאבים רבים.
  2. האתר עבר למערכת ניהול חדשה ולא ניתן לשמר את כתובת האתר המקורית (לדוגמה: לקוח החליט לשדרג את אתר הוויקס שברשותו לתשתית מבוססת וורדפרס – יסלחו לי אוהדי הוויקס בקהל).
  3. העמוד הספיציפי החליף כתובת בתוך מערכת ניהול התוכן שמשמשת לניהול האתר כולו.
  4. תוכן בעמוד מסוים הפך להיות לא רלוונטי ואנו מעוניינים שגולשים אשר מגיעים לעמוד ממנועי החיפוש (למה לבזבז את הטראפיק?) יגיעו לעמוד אחר, רלוונטי, כלל האפשר.

 

כיצד מבצעים הפנית 301?

לפני שמבצעים הפניות 301 באתר חשוב מאוד להבין שעלינו לפעול בצורה מסודרת. בדרך כלל, נעשה שימוש מעין טבלת מיפוי שבה מתכננים איזה עמוד באתר יופנה לאיזה עמוד באתר החדש. ביצוע לא מסודר של הפניות 301 יכול לגרום להרבה מאוד נזק, שקשה יהיה להשתקם ממנו.

 

אם כן, קיימות מספר דרכים לבצע הפניות 301:

  1. עריכת קובץ ה- htaccess – באמצעות קובץ זה נגדיר את כתובת המקור וכתובת היעד של ההפניה שנרצה לבצע.
  2. עריכת קובץ ה- html עצמו ושילוב פקודת הפניה ב- php.
  3. באמצעות תוספים ופלאגינים שונים המיועדים לביצוע משימת ההפניה, אני ממליץ על תוסף ה- Redirection.
  4. באמצעות ממשק של מערכת ניהול תוכן מסודרת (כמו וויקס).

 

לסיכום

הפניית 301 יכולה לשמש בעלי אתרים על מנת להודיע לדפדפן הלקוח ולמנועי החיפוש שכתובת עמוד מסויים / אתר שלם, – שינה כתובת. על פי מקורות זרים, כוח הקישורים של העמודים המופנים אמור שלא להיפגע במהלך זה, אם מבצעים אותו תחת תכנון מדוקדק והקפדה יתרה.

הפניית 301 הינה כינוי לקוד שמחזיר שרת של אתר אינטרנט ואשר מודיע למנוע החיפוש ולדפדפן של הלקוח, כי הדף המבוקש עבר לכתובת אחרת באופן קבוע.

בהפנית 301 נעשה שימוש כאשר האתר עובר לדומיין חדש, כאשר האתר עובר למערכת ניהול חדשה שמייצרת url חדשים בעצמה, כאשר עמוד ספיציפי החליף כתובת בתוך אותה מערכת ניהול, או כאשר תוכן מסויים הפך להיות לא רלוונטי.

ישנן מספר דרכים לבצע הפניית 301: באמצעות מערכת הניהול של האתר, באמצעות תוספים, באמצעות עריכת הקובץ htaccess או באמצעות עריכת קובץ ה – html עצמו.

בעוד שהפניית 301 נועדה להודיע למנוע החיפוש על הפניה קבועה, הרי שהפניית 302 הינה הפניה זמנית.

הפניות 301
שלחו לחבר קישור למאמר, הוא חייב לקרוא אותו!
שלחו לחבר קישור למאמר
הוא חייב לקרוא אותו!
Picture of עשהאל דרייר
עשהאל דרייר

מנכ"ל חברת עשהאל קידום אתרים, מייסד דיגיפארם - חנות אונליין להזמנת תכנים וקישורים עבור אנשי SEO, מוביל את קבוצת אנשי ה-SEO הגדולה בישראל בפייסבוק ובווטסאפ.

מאמרים נוספים מומלצים לקריאה עבורך:

מרחק לחיצה: כל מה שצריך לדעת

היום אני רוצה לדבר על מושג חשוב בעולם של קידום אתרים, ואם ניחשתם נכון מן הכותרת, מדובר במושג שנקרא מרחק לחיצה. מרחק לחיצה מתייחס למספר

רלוונטיות בעולם ה-SEO המדריך המלא

כולנו מבינים שכדי להיות מדורגים בגוגל אנחנו צריכים שהאתר שלנו יכיל תוכן איכותי ורלוונטי. לגבי האיכות – די ברור מהו תוכן איכותי. אבל מהי רלוונטיות?

בדיקת מהירות אחסון אתרים קלאודוויז
עשהאל דרייר
היי כאן עשהאל ואני רוצה להמליץ לך באופן אישי לפתוח שרת בקלאודוויז ולהנות מאתרים מהירים, תמיכה 24/7 וממשק נוח. אני מאחסן למעלה מ-400 אתרים בעצמי וממליץ בחום ובלב שלם, לאחר מספר שנות ניסיון