תפריט נגישות
דלג לתוכן
אתה נמצא כאן:
 • בית
 • מדוע כדאי לכתוב אתר תקני

מדוע כדאי לכתוב אתר תקני

הסיבה העיקרית לשימוש בתקנים ברשת, הינה יצירת "שפה משותפת" בין כל הדפדפנים והתקני הגלישה השונים - מחשבים ניידים, מחשבי כף יד, טלפונים סלולריים, וכד'.

אתר שיכתב לפי התקנים, יראה באופן די דומה על כל סוגי הדפדפנים וכך יחסוך במחיר הפיתוח מאחר שלא יהיה צורך להתאים בנפרד לכל דפדפן.
לפני עשרים שנה, כשלא היו תקני רשת, כל מפתח שרצה להתאים את האתר שלו ליותר מאשר דפדפן אחד, היה צריך לעשות עבודה כפולה. לשמחתינו הימים האלו כבר מזמן מאחורינו. כיום אנו יכולים לבנות את האתר לפי התקן ובכך להבטיח תאימות לכל הדפדפנים.

מעבר לזה שניצור תאימות לכל הדפדפנים, נהנה מיתרונות שאינם משניים כלל וכלל.

 1. האתר יהיה נגיש יותר למנועי חיפוש ולכן יקבל דירוג גבוה יותר
 2. האתר יהיה נגיש יותר לבעלי מוגבלויות.

מדוע אתר תקני נגיש יותר למנועי חיפוש? יש לזכור שמנועי חיפוש אינם בני אדם הרואים את האתר. מנועי החיפוש הינם כמו עוורים ברשת, הם רואים את המבנה הפנימי של האתר ואינם מודעים לאופן ההצגה של הדפדפן מבחינה ויזואלית. למנועי החיפוש יש מעין דפדפן פנימי שלהם, המסתכל בעיקר על התוכן ועל הקישורים. הדפדפן הפנימי הזה יודע לקרוא אתרים תקניים. אתרים שאינם תקניים עלולים לא להקרא כלל או להקרא בצורה חלקית בלבד.

מדוע אתר תקני נגיש יותר לבעלי מוגבלויות? בעלי מוגבלויות כגון עיוורים, עובדים עם תוכנות מיוחדות המאפשרות להם לקרוא את האתרים. הם לא עובדים עם הדפדפנים הרגילים בהם אנו עושים שימוש. הדפדפנים שלהם, מכירים רק את התקנים.

מדוע לבנות אתר תקני? ד"ר ישע סיון - ראש משרד ה-W3C הישראלי

אם כל היתרונות שצוינו לעיל מדוע רוב האתרים אינם תקניים?

יש לזה מספר סיבות, אחת מהן היא חוסר מודעות לתקנים. לא כל בתי הספר לעיצוב אתרים מלמדים על קיומם של התקנים ויש לא מעט מפתחים שכלל לא מודעים לקיומם של התקנים או לקיומו של כלי כמו הולידטור שמאפשר לנו לבדוק עד כמה האתר שלנו קרוב לתקן.

מעבר לחוסר מודעות, יש גם לא מעט תפיסות שגויות הן בארץ והן בעולם בנושא עבודה לפי התקנים. בגלל תפיסות שגויות אלו, בוחרים מפתחים רבים (גם כאלו המודעים לנושא התקנים) שלא לכתוב לפי התקן.

נביא כאן מספר דוגמאות לתפיסות שגויות ונסביר מדוע היא נחשבת לשגויה: 

 • אתר תקני הוא אתר ללא גרפיקה וללא אפקטים מיוחדים.

  מאד לא ברור מהיכן הגיעה התפיסה הזו. תקני ה W3C אינם נקבעים סתם, הם נקבעים על ידי שיתוף פעולה של החברות המובילות את שוק האינטרנט. המטרה העיקרית של התקנים היא לאפשר יותר ויותר אפקטים מעניינים כגון עיצובים מיוחדים לכל פסקה, אפקטים מיוחדים, מולטימדיה וכד'.

 • לבנות אתר לפי התקן עולה יותר

  תפיסה זו כנראה נובעת מחוסר מודעות אמיתי, כפי שהרי הוסבר קודם, בניה לפי התקן תאפשר לאתר להראות בצורה דומה בכל הדפדפנים כך שלא רק שבניית אתר תקני אינה עולה, היא תעלה אף פחות.

 • מה איכפת לי מכל הדפדפנים? ממילא רוב העולם משתמש באותו דפדפן

  תפיסה זו מעולם לא הייתה נכונה ובמיוחד כיום כשיש התקני גלישה שונים ולא רק מחשב רגיל. מעבר לזה גם למחשבים שולחניים או ניידים, יש היום תוכנות כמו פיירפוקס, סאפרי, אופרה ואקספלורר למערכת ההפעלה חלונות. למערכת ההפעלה לינוקס יש את אפיפני, קונקורר, פיירפוקס, גלאון, אופרה ועוד.
  נכון שעד לפני מספר שנים דפדפן "אקספלורר" תפס כתשעים אחוז מהשוק, אבל גם אם "אקספלורר" מחזיק בנתח השוק העיקרי, עשרה אחוזים הם עדיין לא מעט. כמו כן מנועי החיפוש ובעלי מוגבלויות חשובים לא פחות.
 • האתר שלי גם כך לא מיועד לבעלי מוגבלויות, הם לא מעניינים אותי

  ישנן סטטיסטיקות בעולם המדברות על כך שבעלי מוגבלויות שונות בגלישה הם יותר מעשרה אחוז מהגולשים. האם מישהו רוצה לוותר על למעלה מעשרה אחוז מהגולשים?
  ראוי לציין כי במדינות רבות ובקרוב גם בישראל, קיימים חוקים הקובעים מפורשות שיש לתת הזדמנות שווה גם לבעלי מוגבלויות.

מאמר מתורגם נוסף בנושא

למעט אם נאמר אחרת, התוכן באתר מורשה לשימוש על פי רשיון Creative Commons מסוג ייחוס, שימוש לא מסחרי, שיתוף זהה.