תפריט נגישות
דלג לתוכן
אתה נמצא כאן:

נגישות

  • 24 באוגוסט 2010

אתר נגיש הוא זה המאפשר לאנשים עם מוגבלות לגלוש באותה רמה של יעילות והנאה ככל הגולשים. כיום כ-24% מתושבי ישראל סובלים ממוגבלות כשלהי, ורבים מהם מתקשים להשתמש באינטרנט עכב כך. המוגבלויות אשר משפיעות על יכולותיהם כוללות עיוורון ומוגבלות ראייה; חירשות ואיבוד שמיעה; לקויות למידה; מוגבלויות תפיסה; תנועה מוגבלת; מוגבלויות דיבור; רגישות לאור; וצירוף של אלה (קראו עוד אודות קשיי נגישות לאינטרנט לפי מוגבלות).

W3C מפתח קווים מנחים המגדירים כיצד ניתן להנגיש אתרי אינטרנט לבעלי מוגבלויות.

המלצות להנגשת תכני אתרי אינטרנט (WCAG)

הכללים והשיטות להנגשת אתרי אינטרנט מפורטים במסמך המלצות להנגשת תכני אתרי אינטרנט 2.0 (WCAG). חשוב שכל בעלי התפקיד בבניית אתר - מנהל הפרויקט, מאפיין האתר, המעצב, המפתח, וכן האחראי על התוכן - יכירו את הכללים הקשורים אליהם. אתרים הפועלים על פי הקווים המנחים הם נגישים יותר לאנשים בעלי מוגבלויות. בנוסף, הם צפויים להיות שמישים יותר לאנשים ללא מוגבלות, להגדיל את קהל המשתמשים באתר, ולהיות מתאימים יותר לצפייה ושימוש דרך מכשירים ניידים (קראו על הקשר בין נגישות אתר להתאמה למכשירים ניידים [באנגלית]).

כלים והנחיות ליוצרי תוכנות לכתיבה לאינטרנט ולשימוש באינטרנט

W3C מגדיר גם תקנים המיועדים ליוצרי תוכנות ויישומים לכתיבה לאינטרנט (כגון מערכות ניהול תוכן) ולשימוש באינטרנט (כגון דפדפנים).

אנשי מקצוע בתחום הנגישות באינטרנט

ראו את רשימת אנשי מקצוע בתחום הנגישות באינטרנט.

מקורות ללימוד הנגשת אתרים

מקורות מאת W3C

מקורות חיצוניים

(המקורות אינם קשורים ל-W3C והם מובאים כהמלצה בלבד)

חדשות נגישות

ללמוד נגישות באינטרנט - הלכה למעשה

כחלק מסדרת מפגשי הלימוד שיזם איגוד האינטרנט הישראלי בשיתוף עם W3C ו- Google ישראל, יתקיים מפגש ללימוד יישום נגישות עפ"י תקן ההנחיות הישראלי שמבוסס על התקן של ה- W3C.

  • אירוע: הרצאה במושב השפעת הנגישות לאינטרנט על אנשים עם מוגבלויות, בכנס Wikipedia Academy 2012.
  • תאריך: 11/6/2012
  • מרצה: אילנה בייניש ואייל סלע

סקירת התפתחויות טכנולוגיות - דצמבר 2011

בידיעה זו אסקור התפתחויות בטכנולוגיות והתקנים המפותחים ב-W3C. הסקירה כוללת נושאים חדשים שהתווספו בחודשים האחרונים לפעילות ה-W3C ועדכונים בפעילויות קיימות - כגון HTML5,  מכשירים, עיצוב וגרפיקה, ממשקי תכנות חדשים, ועוד. לעדכונים נוספים קראו את דף החדשות של ה-W3C העולמי.

למעט אם נאמר אחרת, התוכן באתר מורשה לשימוש על פי רשיון Creative Commons מסוג ייחוס, שימוש לא מסחרי, שיתוף זהה.