תפריט נגישות
דלג לתוכן
אתה נמצא כאן:

רשת סמנטית

  • 24 באוגוסט 2010

סמל הפעילות הסמנטית ב-W3Cכיום בנויים רוב דפי האינטרנט באופן שרק בני אדם מסוגלים להבין את תוכנם. מצב זה מתואר כ'רשת של מסמכים', אשר תוכנם אינו מובן למחשבים. הטכנולוגיות הסמנטיות מאפשרות להכניס משמעות (סמנטיקה) ברמת הקוד, כך שמחשבים יוכלו לעשות שימוש חכם יותר בתוכן הדפים. מצב זה מתואר כ'רשת כמאגר נתונים'.

טכנולוגיות סמנטיות

RDF ו-RDFS

 Resource Description Framwork) RDF) היא אבן הבניין של הרשת הסמנטית. זוהי שפה הבנויה ממשפטים קצרים המבטאים את הקשרים בין אובייקטים. למשל, ניתן להגדיר מי  כתב קטע מסוים, האם הוא מתייחס למקום פיזי כלשהו, האם מופיעים בו אנשים או מקומות וכדומה. RDFS הם הכללים אשר בעזרתם מגדירים באילו קטגוריות (Classes) ויחסים בין אובייקטים לקטגוריות (Properties) ניתן להשתמש.

מסמך המבוא ל-RDF Primer ,RDF, מגדיר את מהם RDF ו-RDFS ומדגים כיצד להשתמש בטכנולוגיות אלו.

RDFa

RDFa היא שפה המאפשרת להשתמש ב-RDF במסמכי HTML. האות a במושג זה היא קיצור של Attributes (תכונות HTML), והיא מתארת את היכולת להוסיף שלשות RDF בעזרת תכונות אלמנטים ב-HTML. 

למדו עוד על RDFa במסמך המבוא - RDFa Primer

OWL ו-RIF

OWL היא שפה להגדרת אוצרות מילים (Vocabularies and Dictioneries). בעזרת OWL ניתן להגדיר לוגיקה וקשרים בין אובייקטים ולאפשר למחשב הסקה מתקדמת על המידע.

SPRQUL

שפת השאילתא (Query) של הרשת הסמנטית. למדוע עוד ב-SPARQL Query Language for RDF.

פרסום נתונים לציבור

W3C מקדם פרסום נתונים לציבור (Open Data) על ידי גופים ציבוריים. הטכנולוגיות הסמנטיות מאפשרות לפרסם את הנתונים באופן שמאפשר שימוש חוזר ומועיל יותר על ידי התושבים, גופים עסקיים, וגופים ציבוריים. קראו עוד על הפעילות בתחום הממשל המקוון (eGovernment)/

סרטון - מבוא לרשת הסמנטית

מקורות לימוד על הרשת הסמנטית ופרסום נתונים

חדשות ווב סמנטי

מצגת: הווב הסמנטי

  • אירוע: הרצאת אורח באוניברסיטת בר אילן.
  • תאריך: 14/6/2011
  • מרצה: אייל סלע

בידיעה זו נסקור התפתחויות בתקני ה-W3C בתקופה שבין נובמבר 2010 לינואר 2011. הסקירה הנוכחית עוסקת ברשת חברתית, אפליקציות ברשת, נגישות, בינאום, CSS וגרפיקה והווב סמנטי.

רשת חברתית

קבוצה חדשה תגבש קווים מנחים ועקרונות פעילות של רשתות חברתיות מבוזרות -  Federated Social Web Incubator Group . בין החברים בקבוצה: גוגל, אוניברסיטת DERI, וודהפון ו-OpenLink.

מדריך - כיצד לפרסם נתונים ממשלתיים לציבור (בעברית)

כיצד לפרסם נתונים ממשלתיים לציבור: גם לבני אדם, גם למכונותבכל יום, ממשלות וסוכנויות ממשלתיות מפרסמות יותר ויותר נתונים באינטרנט. שיתוף הנתונים מאפשר דרגת שקיפות גבוהה יותר, מייעל את השירותים הציבוריים ומעודד שימוש ושימוש חוזר באופן ציבורי ומסחרי במידע הממשלתי. חלק מהממשלות אפילו יצרו קטלוגים או פורטלים (כגון data.gov) כדי להקל על הציבור לאתר ולהשתמש בנתונים.

למעט אם נאמר אחרת, התוכן באתר מורשה לשימוש על פי רשיון Creative Commons מסוג ייחוס, שימוש לא מסחרי, שיתוף זהה.