תפריט נגישות
דלג לתוכן
אתה נמצא כאן:

W3C

  • 26 בספטמבר 2010

W3C [באנגלית] היא קהילה בינלאומית המפתחת את תקני הרשת (Web). משימת ה-W3C היא להוביל את הרשת למיצוי הפוטנציאל על-ידי פיתוח פרוטוקולים וקווים מנחים שיאפשרו גידול בהקפי השימוש בה לטווח ארוך.

פיתוח תקנים

מאז 1994 פיתח ה-W3C  יותר מ-110 תקנים, הנקראים המלצות W3C‏‏. בין התקנים שפיתח נכללים PNG, RDF, XML, CSS, HTML ועוד (קראו עוד אודות תהליך פיתוח התקנים וכיצד אתם יכולים לקחת בו חלק). W3C עוסק גם בהשכלה ובסיוע, מפתח תוכנה, ומשרת כפורום פתוח לדיון בנושא הרשת.

במטרה להביא את הרשת למיצוי הפוטנציאל, הטכנולוגיות היסודיות ביותר חייבות להיות תואמות אחת לשנייה. הן צריכות לאפשר לכל חומרה ותוכנה להשתמש ברשת ולעבוד במשותף.W3C מגדיר יעד זה כ"תִּפְעוּלִיּוּת בֵּינִית של הרשת" (Web interoperability). על-ידי פרסום תקנים חופשיים (ללא בעלים) לשפות הרשת והפרוטוקולים, מבקש W3C למנוע פיצול של השוק, ועקב כך פיצול של הרשת.

טים ברנרס-לי ואחרים, יסדו את ה-W3C כארגון המאגד חברות מהתעשייה המוקדש ליצירת קונצנזוס סביב טכנולוגיות הרשת. מר ברנרס-לי המציא את הרשת הכלל עולמית בשנת 1989 בזמן שעבד באירגון אירופאי למחקר גרעיני. הוא משירת כמנהל ה-W3C מאז היווסדותו, ב-1994. 

פעילות בינלאומית

בניין W3C ב-MITארגונים מכל העולם העוסקים בתחומים מגוונים מצטרפים ל-W3C על מנת להשתתף בפורום ניטראלי ליצירת תקני הרשת. חברי ה-W3C וצוות של מומחים טכניים במשרה מלאה הביאו לארגון הכרה בינלאומית על תרומתו לפיתוח הרשת. חברי ה-W3C, הצוות והמומחים המוזמנים עובדים ביחד על-מנת לעצב טכנולוגיות שיבטיחו את הצלחתה של הרשת גם בעתיד, ויצירת הרמוניה בין המשתמשים, התוכנות וסוגי החומרה השונים.

יוזמות גלובליות של ה-W3C כוללות קיום קשרים עם יותר מארבעים ארגונים לאומיים, איזוריים ובינלאומיים מכל העולם. קשרים אלו עוזרים ל-W3C לקיים תרבות של השתתפות גלובלית בפיתוח הרשת. W3C פועל בתאום עם ארגונים נוספים המפתחים סטנדרטים לרשת ולאינטרנט.

פעילות ה-W3C ממומנת על ידי דמי חבר, מענקי מחקר ומקורות מימון ציבוריים ופרטיים אחרים, ותוכנית התמיכה. פעילות ה-W3C מנוהלת בהתנדבות על-ידי מעבדת מדעי מחשב ובינה מלאכותית של MIT‏ (CSAIL) בארה"ב, האיגוד האירופאי לחקר אינפורמטיקה ומתמטיקה (ERCIM) הנמצא בצרפת ואוניברסיטת קיו ביפן. ל-W3C משרדים אזוריים במקומות רבים בעולם, ובינהם המשרד הישראלי. משרדים אלו עובדים עם קהילות הרשת המקומיות לקידום טכנולוגיות ה-W3C בשפות מקומיות, להרחבת הבסיס הגאוגרפי של W3C ולעידוד השתתפות הבינלאומית בפעילויותיו.

W3C בישראל

איגוד האינטרנט הישראלי מפעיל את משרד ה-W3C הישראלי (קראו: אודות משרד ה-W3C הישראלי).

למעט אם נאמר אחרת, התוכן באתר מורשה לשימוש על פי רשיון Creative Commons מסוג ייחוס, שימוש לא מסחרי, שיתוף זהה.